top of page

Про достатній рівень розвитку мовленнєвої діяльності дитини, зокрема її лінгводидактичного компоненту, свідчить сформованість фонетичної, лексичної та граматичної систем мовлення. Переважно діти засвоюють їх до п’яти років. Проте діти з порушеннями зору через недостатність сенсорного досвіду часто не розуміють зв’язку між реальними предметами та їх назвами, між практичними діями та їх словесним позначенням.

Діти з особливими освітніми потребами мають інтелектуально-мовленнєві розлади та труднощі у соціальній взаємодії. Щоб допомогти їм подолати ці проблеми швидше, ми використовуємо інтегрований підхід. Він дає змогу в межах одного заняття об’єднати й розв’язувати корекційні завдання розвитку емоційної сфери, зорових функцій та мовлення дітей.

     Щоб реалізувати інтегрований підхід, ми розробили тематичні блоки ігор і вправ за кожним напрямом корекційної роботи з дітьми. Елементи кожного блоку ми використовуємо як методичний конструктор — об’єднуємо їх у межах узагальнювальних інтегрованих занять (див. Додаток).

Майже всі інтегровані корекційні заняття мають пріоритет — розвиток мовлення дітей. Щоб активізувати сприймання та «запустити» механізми мовлення, до кожного заняття включаємо вправи для формування правильної вимови звуків, окремих складів і простих слів по складах. Окрім дихальних та артикуляційних вправ, застосовуємо ігри з вертушками, кольоровими кульками, прапорцями тощо. Такі вправи й ігри містять візуальні, мовленнєві та емоційні стимули, що сприяє загальному розвитку дітей.

Під час вправи «Надсилаємо SMS-повідомлення» разом із дітьми створюємо «телефон» — ліпимо з пластиліну чи тіста. Потім діти повільно промовляють слова та натискають на «телефон» пальцями. Кожна ямка в результаті натиску — одне слово.

    Розвивати вміння проявляти емоції дають змогу веселі ігри з рухами та промовлянням. Щоб привернути увагу дітей, використовуємо іграшки з сюрпризом, яскраві картинки, настільні дидактичні ігри з рухомими модулями, магнітний театр тощо. Динамічний характер матеріалів дає змогу використовувати їх як під час інтегрованих занять, так і в повсякденній діяльності.

Для розвитку основних зорових функцій ми пропонуємо дітям ігри з ліхтариками, візуальні тренажери «Вісімка», «Картинки по кутах кімнати», «Азимут», «Сонечко», «Прапорці». Вони допомагають особливим дітям навчитися зупиняти та переміщувати погляд у різних напрямках, концентрувати та фіксувати його, стежити за рухомим об’єктом тощо.

    Інтегрований підхід до корекційної роботи дає змогу сформувати в дітей з особливими освітніми потребами цілісне уявлення про навколишній світ. Проте зазначимо, що він не панацея. Результативність більшою мірою залежить від скоординованої діяльності педагогів, практичного психолога, вчителя-логопеда та батьків.

Розвиток мовлення дітей з порушеннями зору

bottom of page